روانشناسی رنگها:

تعریف رنگ
در سال 1666، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ‌های قابل رؤیت تجزیه می‌شود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیست.
آزمایش‌های بعدی نشان داد که با ترکیب نورها می‌توان رنگ‌های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز در ترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود می‌آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی می‌گویند. بعضی از رنگ‌ها، مثل زرد و ارغوانی، در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی می‌کنند و نور سفید می‌سازند. این رنگ‌ها را نیز رنگ‌های مکمّل می‌نامند.
تاثیرات رنگ‌ها از نظر روان‌شناسی
با وجودی که اثر رنگ‌ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق می‌کند امّا برخی از تاثیرات رنگ‌ها دارای معنی یگانه‌ای در سراسر جهان هستند. رنگ‌هایی که در طیف رنگ‌ها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.
رنگ‌هایی که در ناحیه آبی طیف قرار دارند، رنگ‌های سرد نامیده می‌شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ‌ها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی‌تفاوتی را به ذهن آورند.
روان‌شناسی رنگ‌ها به عنوان روش درمان
در برخی از فرهنگ‌های قدیمی، از جمله مصری‌ها و چینی‌ها، از رنگ‌ها برای درمان استفاده می‌شده است. این کار که گاهی به آن نور درمانی یا رنگ شناسی نیز گفته می‌شود هنوز هم به عنوان روش درمان جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این روش:
از رنگ قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش تمرکز استفاده می‌شود.
از رنگ زرد برای تحریک اعصاب استفاده می‌شود.
از رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی استفاده می‌شود.
از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار استفاده می‌شود.
از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتی‌های پوستی استفاده می‌شود.
اغلب روان‌شناسان به رنگ درمانی به دیده شک و تردید می‌نگرند و می‌گویند که درباره تاثیرات احتمالی رنگ‌ها اغراق شده و رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف، معانی متفاوتی دارند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در بسیاری از موارد، تاثیرات رنگ‌ها در تغییر حالت افراد، تاثیراتی زودگذر و موقتی بوده است. برای مثال، قراردادن افراد در اتاق آبی ممکن است در ابتدا احساس آرامش در آن‌ها به وجود آورد امّا این اثر پس از آن که آن‌ها آرامششان را بازیافتند، به تدریج کاهش خواهد یافت.
روان‌شناسی رنگ زرد
رنگ زرد، رنگی گرم وشاد است.
رنگ زرد به دلیل مقدار زیاد نوری که منعکس می‌کند، بیشتر از بقیه رنگ‌ها چشم را خسته می‌کند. استفاده از رنگ زرد برای پس زمینه کاغذ یا نمایشگر کامپیوتر می‌تواند باعث چشم درد یا در حالت‌های خاص از دست دادن بینایی گردد.
رنگ زرد می‌تواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. با وجودی که رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد شناخته می‌شود اما بیشتر مردم در اتاق‌های زرد رنگ، هیجانشان را از دست می‌دهند و بچه ها نیز در اتاق‌های زرد رنگ بیشتر گریه می‌کنند.
رنگ زرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن انسان می‌گردد.
چون رنگ زرد، از بقیه رنگ‌ها زودتر دیده می‌شود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

برخی از روانشناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است میتواند گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی او باشد.

قرمز: خوش قلب اما خودپرست
این رنگ مظهر شدت و زیاده روی است که گاهی در جهت مخالف آن است. قرمز رنگ عشق و تنفر و فداکاری و خشونت و خون و آتش است. کسی که به این رنگ علاقه دارد هرگز نمی تواند در زندگی بی تفاوت باشد.این گونه اشخاص تند و سرکش و در عین حال فعال و شجاع و کمی عجول هستند. احتمال شکست به خصوص در عشق برای آنها فراوان است.قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستیهایشان می شود، با آن که در عشق کاملاً فداکارند اما اگر روزی حوادث بر وفق مراد نباشد بدون تفکر و جویا شدن علت می جنگند.

دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل، در نفس آنهاست و دو صفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است. به طور کلی دوستداران رنگ قرمز دارای خصوصیات متضادی هستند.

-روان‌شناسی رنگ قرمز
رنگ قرمز، رنگ گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است.
رنگ قرمز، نشانگر عشق، حرارت و صمیمیت است.
رنگ قرمز، به وجود آورنده احساس شور و هیجان است.
رنگ قرمز، تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که

بسیار دلواپس و ناامید هستید شاید هم از خستگی و ضعف جسمی رنج می‌برید .امکان دارد که در روابط جنسی و حتی در موقعیت اجتماعی شکست خورده باشید.

مشکل واقعیتان این است که همیشه دنبال هدف های بزرگ و غیر عملی می‌روید و وقتی هم که شکست می‌خورید در لاک خود فرو می روید.اگر به دنبال زندگی معمولی باشید باید این موضوع را همیشه به خاطر داشته باشید که اگر معیار موفقیت ثروت باشد پس ثروتمندان می‌بایست خوشبخت ترین ادم ها باشند که نیستند.
صورتی: مورد علاقه دیگران
رنگ صورتی درواقع همان قرمز است که کمرنگ شده باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را کمی ملایمتر دارا می باشید، با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید.دیگران را خوب درک می کنید و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنید و به دلیل نشاط و شادابی تان مورد علاقه اطرافیان خود هستید. آنهایی که به این رنگ علاقه دارند اغلب شکستها، خشونتها و دشواری های زندگی را تحمل کرده اند و با مشکلات فراوان مواجه شده اند.

روان‌شناسی رنگ صورتی
رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است.
رنگ صورتی اثر آرام‌بخشی دارد. در ورزشگاه‌ها معمولاً رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می‌کنند تا بازیکنان آن‌ها کم انرژی و منفعل شوند.
با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته‌اند که این اثر تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود می‌آید. مثلاً هنگامی که از این رنگ در زندان‌ها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرامتر از قبل شدند.
آبی:نظم، پشتکار، تنهایی
رنگ آبی از رنگهایی است که طرفداران زیادی دارد. اگر به این رنگ علاقه دارید، کاملاً می توانید هوس و احساسات و هیجانات خود را کنتر ل کنید.ظاهر آرام شما دیگران را وادار می کند که به شما احترام بگذارند و دوست دارید پیوسته مورد احترام و ستایش دیگران قرار بگیرید.در خرید و پوشش لباس قناعت می کنید و به علت شرم و حیا و گاه غروری که دارید میل دارید اغلب تنها باشید. حماقت و عدم فهم دیگران شما را کسل می کند و کسانی که از نظر هوش و فهم بر شما برتری دارند شما را ناراحت می کنند.کارهای خود را از روی نظم و ترتیب و بر پایه قواعد معینی انجام می دهید.

روان‌شناسی رنگ آبی
آبی، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم و محبوبترین رنگ در بین مردان است.
رنگ آبی، احساس آرامش را به ذهن می‌آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است.
رنگ آبی، می‌تواند احساس غم، درون‌گرایی یا گوشه‌گیری را در بعضی افراد به وجود آورد.
رنگ آبی معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق‌های آبی کارآیی بیشتری دارند.
رنگ آبی با وجودی که از محبوبترین رنگ‌هاست امّا یکی از رنگ‌هایی است که کمترین اشتها را بر می‌انگیزد. در برخی از برنامه‌های کاهش وزن توصیه می‌شود که غذای خود را در بشقاب‌های آبی بکشید. رنگ آبی به ندرت به صورت طبیعی درخوراکی‌ها وجود دارد. همچنین رنگ آبی غذا معمولاً به عنوان نشانه فاسد بودن و یا سمّی بودن آن در نظر گرفته می‌شود.
رنگ آبی می‌تواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد.

همه چیز درباره رنگ آبی:

آبی رنگی است که در عمق وجود انسان ها جای می گیرد. رنگ آبی ذاتاً برمی گردد به دو عنصر که در زندگی ما انسان ها حیاتی است یعنی هوا و آب. آبی رنگ خوش بینی است. بیایید به سراغ طبیعت برویم! ذر ذهن یک آسمان آبی و یا یک دریای آرام را در یک روز آفتابی تصورکنید، بله! در طبیعت آبی یاد آور فضایی افقی و بسیار وسیع و باز است. طبیعت دروغ نمی گوید! آبی رنگی بی انتهاست به همین دلیل است که اکثر افراد آبی را به دیگر رنگ ها ترجیح می دهند. طیف های رنگ آبی نیز همانند ذات این رنگ بی انتها و نامحدود می باشند. جالب است بدانید که هر یک از طیف های رنگ آبی انرژی های خاص خود را در محیط منتشر می کنند و ویژگی خاص خود را دارا می باشند. برای مثال به گفته کارشناسان رنگ، طیف های تیره آبی مثل آبی لاجوردی و یا سورمه ای فن بیان و قدرت شفاف سخت گفتن را تقویت می کنند و طیف های روشن آبی نیز مثل آبی ملایم سبب آرامش ذهن و تقویت تمرکز در افراد می شوند. زمانی که محققان از کودکان تست هوش گرفتند، مشاهده کردند کودکانی که در اتاق هایی با سقف آبی رنگ تست داده اند نمرات بالاتری اخذ کرده اند.

اغلب روانپزشکان برای درمان مرض هایی که دارای زندگی پر استرس و پر تنشی هستند استفاده هر چه بیشتر از رنگ آبی را به آن ها توصیه می کنند زیرا به طرز معجزه آسایی تنش و نگرانی را از بین می برد و باعث فروکش کردن استرس می شود. آبی افراد را دعوت به صحبت و گفتگو می کند در حالی که هم زمان آرامش را در فضا القا می کند و محیط صلح آمیز را خلق می نماید و شما و مهمانانتان در کنار رنگ آبی در اوج آرامش و راحتی با یکدیگر به گفتگو خواهید پرداخت .

همانطور که گفته شد رنگ آبی در درمان اکثر بیماری های روانی از جمله افسردگی ، اعتیاد و کم اشتهایی موثر است از این رو دانشمندان و محققان در زمینه رنگ شناسی به کار بردن رنگ آبی را در مطب ها و وسایل درمانی به روانپزشکان توصیه کرده اند. از نظر عقاید باستانی و کهن آبی رنگ برقراری ارتباط است.
از لحاظ علم انرژی شناسی که سال ها پیش توسط تبیتان مطرح شد بدن دارای مراکز انرژی یا چاکراه های انرژی می باشد . رنگ آبی در چاکراه حنجره قرار دارد. در حقیقت آبی انعکاس صدای ماست! کاربردهای مهم از رنگ آبی ریشه در تاریخ دارد. در قرون وسطی سنگ لاجوردی حکم طلا را داشت و از لحاظ ارزش باطلا برابری می کرد و آبی لاجوردی رنگ مهم و محبوب در آن دوره به شمار می رفت .
رفته رفته آبی رنگ پر کاربرد در نیروی دریایی ، پلیس و آتش نشانی شد و  لباس های فرم پلیس ها آتش نشان ها و افسران نیرو دریایی به رنگ آبی بود. آنها آبی را رنگ امنیت و تمرکز در کار می دانستند. پس از آن آبی راه به خانه ها باز کرد و در طراحی داخلی جایگاه ویژه ای پیدا کرد زیرا احساس خوشایندی را به افراد منتقل کرد: احساس آرامش ، رهایی و وسعت.
آبی رنگی سرد است که امکان استراحتی آرام را برای شما فراهم می کند، اگر قصد دارید در مکانی به استراحت بپردازید توصیه می کنیم از طیف های ملایم و روشن آبی استفاده کنید.  ترکیب آبی و سفید یک ترکیب بکر و کلاسیک است آبی و سفید مدت هاست که برای کوسن ها بکار برده می شود و بسیار هم مناسب است. طیف های مختلف آبی و سفید می توانند به خوبی کنار هم بنشینند و ترکیبی زیبا را خلق کنند – آبی تیره در کنار سفید شکری و کرم یا آبی روشن در کنار سفید مرواریدی – آبی و سفید زوجی هستند که همیشه پاک و بکر نمایان می شوند.

آبی همواره مناسب ترین رنگ برای سرویس های بهداشتی محسوب می شود. آبی رنگ اقیانوس است ، رنگ دریا ، رنگ رودخانه ، آبی همواره با ما از آب پاک و زندگی بخش سخن می گوید . اگر می خواهید فکر خود را سازماندهی کنید قسمتی را با رنگ آبی روشن طراحی و خلق کنید تا در آنجا به راحتی افکار خود را پاکسازی نموده و ذهن خود را سازماندهی نمائید. فیروزه ای ملایم رنگی بسیار مناسب برای یک سرویس بهداشتی کوچک است زیرا قادر است فضا را بازتر و وسیع تر جلوه دهد.

کاربرد آبی در خانه

آبی روح ما را نوازش می کند. ابی رنگ آرامش و صلح است، رنگی است که  این امکان را به ما می دهد که در اوج رهایی رویا پردازی کنیم و ذهن شبیه آسمان آبی، وسیع و بی کران داشته باشیم. بنابراین از آبی در خانه هایتان زیاد استفاده کنید

از آنجایی که آبی رنگ شب نیز می باشد، یکی از موارد استفاده آن در اتاق خواب است. از طیف های خواب آور رنگ آبی مثل آبی ملایم ، آبی – طوسی و آبی لاجوردی بیشتر در اتاق خواب استفاده نمائید
.

در سرویس های بهداشتی نیز بهتر است از طیف ای رنگ آبی که بیشتر به رنگ انواع آب ها نزدیک است استفاده شود مثلاً آبی آکواریوم ، آبی فیروزه ای و یا سبز-آبی. و این انتخاب بدین دلیل است که نه تنها این آبی بیشتر با آب و محیطی که آب در آنجا نقش اصلی را دارد هماهنگی دارد، بلکه رنگ آرامش و راحتی نیز می باشد.

از طرفی چون آبی رنگ تمرکز و آرامش فکر و روح است، رنگی بسیار مناسب برای اتاق کار نیز می باشد. آبی های ملایم ، و پر انرژی با وسایل و اثاثیه با رنگ روشن و شاد بخوبی تکمیل می شوند و به بهترین نحو تاثیر گذارند. برای مثال دیوارهای اتاق کارتان را می توانید به رنگ آبی روشن رنگ آمیزی نمائید و از کمر قرمز، قفسه نارنجی صندلی صورتی و یا چراغ مطالعه زرد نیز در اتاق کار خود استفاده نمائید. شما حتی اگر تنها یک دیوار را آبی کنید و دیوارهای دیگر را سفید کافی است؛ در همین حد هم رنگ آبی تاثیر خود را بر روی محیط می گذارد. در اتاق های شمالی بهتر است بیشتر از آبی فیروزه ای و آبی کبالتی استفاده کنید. در اتاق های آفتابگیر از آبی های روشن مثل آبی آسمانی استفاده کنید

از آنجایی که آبی یک رنگ اجتماعی و رنگ برقراری ارتباط است توصیه می شود از آن زیاد در اتاق نشیمن استفاده شود. برای خلق محیطی گرم و پر از نشاط از آبی های تیره تر و هم چنین برای خلق فضایی باز و وسیع از آبی های ملایم یا آبی – طوسی استفاده نمائید و برای بیشتر شدن جلوه کار کمی نقره ای به آن اضافه نمائید.

توصیه می کنیم کمتر از آبی در فضاهایی که در آن جا فعالیت زیادی انجام می شود استفاده کنید، مثل اتاق بازی بچه ها یا آشپزخانه ( آبی رنگ اشتها آوری نیست‌) هم چنین از رنگ آبی کمی با احتیاط در اتاق های شمالی و بدون آفتاب استفاده کنید، زیرا رنگ آبی یک اتاق سرد را سردتر می نماید

آشنایی با استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون منزل

آبی در ترکیب با زرد، رنگ باز و گیرایی است و ساحلی ایده‌آل را تداعی می‌کند و در ترکیب با رنگ‌های صورتی کم‌رنگ، سبز نعنایی و با آبی کم‌رنگ‌تر، آرامش ‌کامل و محیطی بی‌سروصدا را برای کودکان فراهم می‌کند

آبی مناسب قسمت‌های پذیرش است و محیطی رسمی، محافظه‌کارانه و متعادل ایجاد می‌کند

بیشترین استفاده از آبی زمانی است که به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف محیطی زیبا، آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجاد ‌کند که مناسب اتاق‌خواب و سرویس‌های بهداشتی است

آبی سرد، آرام‌کننده، شفابخش، صلح آمیز، رسمی، ضد قرمز و نشانه ذکاوت است.

رنگ آبی ایجاد آرامش و اعتبار می‌کند.

آبی موجب کاهش فشار خون، کاهش میزان تنفس، حفظ تعادل، ایجاد محیطی بی‌سروصدا، انصاف و عدالت می‌شود، وفاداری، حس محافظه‌کارانه و مسئولیت را افزایش می‌دهد.

رنگ آبی باعث احساس رفاه، تازگی، ظرافت، قطعیت، تحت نفوذ در آوردن می‌شود و تداعی‌کننده آب و آسمان است.

آبی در هارمونی

آبی دوستان زیادی در میان رنگ ها دارد! فقط کافیست به طبیعت بنگرید تا زیباترین الهامات را بگیرید و آن ها را در دکوراسیون خانه خود اجرا نمائید

تمام طیف های رنگ آبی به شدت با سفید هماهنگی و تناسب دارند و در کنار هم تصویر زیبایی را خلق می کنند. اگر به ابرهای سفیدی که رها و آزاد در آسمان آبی شناور هستند و یا امواج سفید رنگی که در دریای آبی در تلاطم هستند بنگرید خواهید دید که این ادعا کاملاً صحیح می باشد و آبی چه روشن و چه تیره به زیبایی در کنار سفید می نشیند و ترکیبی چشم نواز را خلق می کنند

رنگ دیگری که بسیار زیبا در کنار آبی جای می گیرد رنگ زرد است. باز هم یادآوری می کنیم که در انتخاب طیف رنگ هایی که قرار است کنار هم قرار بگیرند دقت کنید برای مثال در این مورد زیباتر است که آبی تیره در کنار زرد کره ای و آبی آسمانی در کنار زرد طلائی ملایم قرار گیرد. لازم نیست همه جای خانه را آبی و طلائی کنید. برای خلق جلوه ای بی نظیر تنها کافیست یک دیوار اتاق را آبی آسمانی کرده و از مبلمان و اثاثیه ای با پارچه طلائی استفاده نمائید. آبی ملایم و نقره ای نیز ترکیبی چشم نوازی را بوجود می آورند.

ترکیبات مدرن رنگ آبی با دیگر رنگ ها شامل ترکیب آبی با قرمز، آبی با نارنجی آبی با قهوه ای شکلاتی است که فضا را به فضایی فانتزی و زیبا تبدیل می کنن
د.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که

از زندگی و یکنواختی خسته شده ای.احتیاج به تنوع و هیجان داری و به همین زودی هاست که اکثر قید و بندهای زندگی را از هم خواهی گسست. احساس می‌کنی دلت می‌خواهد همه چیز را تغییر بدهی و دستی بر سر و صورت خود بکشی و شاید هم فرم موها را عوض کنی و لباست را تغییر بدهی.
ارغوانی: رنگ عارفها و روانگران
رنگ اسرارآمیز و باشکوهی است. دوستداران این رنگ پیوسته مجذوب زیبایی ها و ظرافتها می شوند و مغرور و اجتماعی هستند. معاشرت با این دسته لذتبخش است که به امور معنوی بیشتر می پردازند. ارغوانی رنگ مورد پسند عرفا نیز هست.

روان‌شناسی رنگ ارغوانی
رنگ ارغوانی نماد وفاداری و ثروت است.
رنگ ارغوانی نشانگر عقل و معنویت است.
رنگ ارغوانی خیلی کم در طبیعت وجود دارد و به همین دلیل ممکن است به عنوان نشانه مصنوعی یا غیر عادی بودن در نظر گرفته شود.
قهوه ای: قابل اعتماد
اگر رنگ قهوه ای را دوست دارید کاملاً می توان روی شما حساب باز کرد. باثبات و مقدس، شاعرپیشه وکمی فیلسوف مآب هستید.به ندرت تغییر عقیده می دهید و با آن که کمتر تصمیم می گیرید اما هر بار که تصمیمی بگیرید آن را به مورد عمل می گذارید.شما کاملاً در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستید. میل دارید پیوسته در عالم خودتان باشید و گاهی اوقات با اطرافیان خود رفتار خشونت آمیزی در پیش می گیرید. در عشق هرگز بدبین و تند نیستید.

روان‌شناسی رنگ قهوه‌ای
رنگ قهوه‌ای، رنگی طبیعی است که برانگیزاننده حس قدرت و اطمینان‌پذیری است.
رنگ قهوه‌ای همچنین می‌تواند حس غم و انزوا را به وجود آورد.
رنگ قهوه‌ای، حس گرما ، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می‌آورد.
رنگ قهوه‌ای معمولاً بیانگر طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی می‌تواند نشانگر پیچیدگی نیز باشد.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که:

از این است که نتوانید ماموریتتان را به اتمام برسانیدمی ترسید.

ایا فکر می‌کنید اگر همه دانش های دنیا را هم در ذهن و مغز کوچکتان جای بدهید اخرش به کجا خواهد رسید؟ تا دیر نشده کمی به تفریح برسید به عشق فکر کنید که حتی عذابش نیز شیرین است.

خاکستری: احساس بی نیازی
این رنگ مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند، خاکستری رنگ عقلا است و جوانانی که به این رنگ اظهار علاقه می کنند درواقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال میدانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند.در عشق بر افراد مسن تر از خود تمایل دارند و اغلب کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارند خیلی آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که:

زندگی بر علیه شما بوده است از همه چیز محروم بوده اید و این خشمگینتان می‌کند. حسود نیستید و از سرنوشت بدتان شکایت دارید ایا فقط شما هستید که به همه ارزوهایتان نرسیده اید؟ یادتان نرود که ممکن است شما یکی از خوشبخت ترین مردم روی زمین نباشید ولی بدبخت ترین آنها نیز نیستید.
نارنجی یا پرتغالی: صداقت آری، هوسبازی هرگز
رنگی است ترکیبی و آنهایی که این رنگ را رنگ دلخواه خود می دانند متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می کنند.نفوذ در این گونه افراد مشکل است کسی که آنها را دوست بدارد می تواند با آنها به آسانی ازدواج کند. هوسباز نیستند و اگر با کسی دوستی کنند صداقت و فداکاری دارند. اگر افراد این دسته با کسی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشد ازدواج کنند سعادتمند می شوند.

روان‌شناسی رنگ نارنجی
رنگ نارنجی، ترکیب زرد و قرمز است و به عنوان یک رنگ انرژی‌زا در نظر گرفته می‌شود.
رنگ نارنجی، احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می‌آورد.
رنگ نارنجی، معمولاً برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که

به خاطر عمر و سال هایی که به بطالت تلف کرده ای بر خود خشم داری ولی یادت نرود که فقط تو نیستی که مسوولیت همه بدبختی های دنیا را بر دوش داری اگر بتوانی مشکلات خصوصی خود و خانواده ات را حل کنی مطمئن باش که خیلی زرنگی کرده ای.  
سبز: کنجکاوی
رنگ سبز طبیعت وتازگی است. اگر به این رنگ علاقه دارید زندگی کردن با شما آسان است. نقطه اشتراک فراوانی با افراد علاقه مند به رنگ پرتقالی دارید روابط شما با دیگران بر پایه ی اصول و قرارداد است.دوست ندارید که در زندگیتان حوادثی به وقوع بپیوندد اما کنجکاوانه به ماجراهای زندگی دیگران توجه دارید.

روان‌شناسی رنگ سبز
رنگ سبز، رنگ سردی است که نماد طبیعت است.
رنگ سبز، نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است.
پژوهشگران دریافته‌اند که رنگ سبز می‌تواند باعث افزایش قابلیت خواندن گردد. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان با قراردادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب، می‌توانند مطالب را با سرعت بیشتری از حدّ معمول بخوانند و درک کنند.
رنگ سبز، از دیر باز نماد باروری بوده و در قرن پانزدهم برای لباس عروسی به کار می‌رفته است.
از رنگ سبز در دکوراسیون به دلیل اثر آرام بخشی آن استفاده می‌شود.
رنگ سبز باعث کاهش استرس می‌شود. کسانی که در فضای کاری سبز رنگ کار می‌کنند، کمتر دچار دردهای دستگاه گوارش می‌شوند.

از انواع رنگ سبز می‌توان به سبز سیدی، مغز پسته‌ای، یشمی، لجنی، ماشی، صنعتی، نخودی، زیتونی، انگوری، چمنی، سبز تیره و روشن، سبز متمایل به فیروزه‌ای، سبز متمایل به زرد، سبز متمایل به آبی اشاره کرد

رنگ سبز روشن، شفابخش روح خسته انسان است. سبز روشن به افرادی که خود را پیر و از پا افتاده، سرکوب شده، خسته و ناتوان احساس می‌کنند، به رفع و یا کاهش این احساسات ناخوشایند، کمک شایانی می‌کند.

سبز متمایل به آبی، در درمان زکام به کار می‌رود و تأثیری آرامش‌بخش دارد. سبز، اعتماد و اطمینان را جلب می‌کند. انسان‌های آرام، خونسرد و درون‌گرا، رنگ سبز را بسیار دوست دارند از این رو، در رنگ درمانی برای انسان‌هایی که به راحتی غلیان می‌کنند و سودایی مزاجند، رنگ سبز به کار برده می‌شود تا به آنان کمک کند که نیروهای کنترل نشده خود را بهتر مهار کنند.

 

منبع:www.shamisapsy.com

 

افرادی که چست و چالاک و فرز هستند، رنگ سبز، به ویژه سبز تیره را رنگ مورد علاقه خود نمی‌دانند، اگر هم سبز را دوست داشته باشند، پس از مدت کوتاهی، به سوی رنگ‌های دیگری نظیر زرد و نارنجی، تغییرموضع می‌دهند.

سبز، بالابرنده احساسات است و بر غده هیپوفیز نیز تأثیر مثبتی دارد. این رنگ، ‌فعالیت‌های بدن را هماهنگ و متعادل می‌کند.

سبز متمایل به زرد :رنگ نخستین جوانه‌های نورسیده درختان، معمولاً‌سبز روشن است. این رنگ، سرزندگی و عشق به آزادی را در انسان برمی‌انگیزاند. در برخی موارد نیز می‌تواند به بی‌احتیاطی، سهل‌انگاری، سبک‌سری، تکبر و خودنمایی منجر شود. سبز متمایل به زرد، انسان را از غم، تفکر، احساس گناه و تقصیر درباره اتفاقاتی که مدت زیادی از آن گذشته است، رهایی می‌بخشد

تأثیرات منفی و موارد منع استفاده از رنگ سبز:
گرچه سبز یک رنگ درمانی خنثی است، اما بر روح و روان همه انسان‌ها، تأثیر مشابهی نمی‌گذارد. رنگ سبز یا زرد، بسیاری از انسان‌ها را عصبی و ناآرام می‌کند. تأثیر طولانی‌مدت رنگ سبز در بسیاری از انسان‌ها، نوعی حالت کسالت و رخوت ایجاد می‌کند.

همه چیز در مورد رنگ سبز

هیچ رنگی در القای آرامش ، لطافت و سرزندگی به پای رنگ سبز نمی رسند. سبز رنگ رویش و امید است. هر جا سبز هست ، زندگی نیز هست. رنگ سبز رنگ میانی در طیف رنگ هفتگانه می باشد. از این رو سبز رنگ هماهنگی و هارمونی است. سبز دید انسان را تنظیم می کند و نگاه او را در مسیری صحیح هدایت می نماند. سبز همچنین سبب آرامش اعصاب، عضلات، و ذهن می گردد از این رو اکثر هنرمندان تئاتر و مجریان برنامه های زنده قبل از ورود به استودیو و صحنه تئاتر دقایفی را در یک اتاق سبز رنگ سپری می کنند. سبز خاصیت شفابخش نیز دارد. تحقیقات نشان می دهد بیمارانی که در فضاهای سبز تحت درمان قرار گرفته اند بسیار سریعتر دوره درمان را می گذراند و به بهبودی می رسند.

از سوی دیگر سبز رنگ خوش بینی و امید به آینده نیز می باشد. به عنوان مثال زمانیکه پل "بلک" در یکی از شهرهای لندن افتتاح شد ابتدا به رنگ سیاه بود. در طول آن زمان بسیاری از افراد آن شهر روی آن پل اقدام به خود کشی نمودند. پس از مدتی تصیم گرفته شد تا رنگ پل به رنگ سبز تغییر یابد. پس از این اقدام مشاهده شد تعداد خودکشی ها به 1⁄3 کاهش یافت . بنابر عقاید باستانی و کهن سبز رنگ خداوند و رنگ عشق ابدی می باشد. سبز رنگ جوانی و طراوت ، رنگ طبیعت است. سبز در هر کجا می تواند کاربرد دارشته باشد، زیرا سبز رنگ تناسب و هارمونی است. سبز بین ذهن و جسم هماهنگی ایجاد می کند. حس آسایش را در محیط خلق می کند و سبب شفاهیت ذهن می گردد . سبز در تفکرات مذهبی بعنوان یک سنبل قوی و قدرت مند می باشد و از این لحاظ جبنه جهانی دارد . سبز رنگ مقدسی است به همین دلیل است که در اکثر مساجد رنگ غالب رنگ سبز می باشد. از نظر علم انرژی شناسی نیز رنگ سبز رنگ رویش و زندگی دوباره می باشد.رنگ سبز در میان چاکراه های انرژی ، در چاکراه قلب قرار دارد. از آنجایی که رنگ سبز رنگ تناسب و عشق است ، جایگاه آن در قلب انسان می باشد . جایی که افکار ، روح و جسم آدمی در آنجا با هم در تماسند وجود رنگ سبز در محیط اطراف شما به معنی آرامش ، صلح و راحتی در کنار شماست و اگر می خواهید ذهن شفاف و هدفمند داشته باشید بیشتر از سبز استفاده نمائید.

رنگ سبز در خانه
سبز باشید! سبز رنگی است که در همه جای خانه به زیبایی می نشیند . فرقی نمی کند که تمام دیوارها را سبز کنید یا تنها گلدانی از یک گیاه سبز رنگ در گوشه اتاق قرار دهید . سبز به هر مقدار که در محیط به کار برده شود قادر است زندگی و روشنایی را به آن فضا ببخشد . برای حفظ آرامش و هماهنگی ( تناسب ) در اتاق خواب از سبز ملایم استفاده کنید ( مثلاً سبز سیب و یا سبز پسته ای ) سبز تیره روی یک دیوار می تواند احساس شفافیت و وسعت را القا کند. اما اگر از سبز تیره خیلی زیاد و یکدست در یک فضا استفاده شود ممکن است سبب ایجاد افسردگی گردد! بنابراین بهتر است آن را با سفید کنار هم قرار دهید. برای مثال یک دیوار را سبز تیره و دیوارهای دیگر را با سفید رنگ آمیزی نمائید. و از کوسن های قرمز و گل دار نیز در اتاق زیاد استفاده کنید.

سرویس بهداشتی مکانی است که می بایست آنجا آرامش از دست رفته خود را باز یابیم و به سکوت و تعادل برسیم . سبز – آبی (یا همان سبز مایل به آبی) رنگی بسیار مناسب برای سرویس های بهداشتی می باشد که حس آسایش و تناسب را برای آنجا به ارمغان می آورد . حسن های دیگر رنگ سبز این است که باعث می شود فضاهای کوچک مثل سرویس های بهداشتی و سیع تر به نطر برسد. سبز به شدت تسکین دهنده و ضد خستگی است. از این رو رنگی بسیار مناسب برای اتاق کار می باشد. در اتاق کار سبز کمک می کند تنش ها و خستگی ها تسکین یابد، آرامش در فضا حکم فرما شود و قدرت تصمیم گیری و خلاقیت بالا رود . سبز همچنین برای راهروهای داخل خانه و هال مناسب است. از سوی دیگر وجود مقداری رنگ سبز زیتونی در قسمت ورودی خانه به معنی استقبال با آغوش باز است. رنگ سبز زندگی را آسان می کند و برای اتاق نشیمن نیز یکی از بهترین گزینه هاست . چنانچه از عناصر طبیعی مثل سنگ ها ، مبلمان چرمی و کوسن های پشمی نیز در کنار رنگ سبز در اتاق نشیمن استفاده شود بهترین شکل ممکن را ایجاد کرده اید.

سبز درهارمونی
فقط کافیست به طبیعت بنگرید،‌به آسانی در می یابید سبز چه زیبا و آسان کنار رنگ های مکمل خود و هم چنین در کنار طیف های مختلف خود می نشیند. ما قبلاً نیز در مورد هم نشینی رنگ های سبز ، نارنجی و قهوه ای در فصل پاییز صحبت کرده بودیم ! این سه رنگ بسیار زیبا و هنرمندانه کنار هم می نشینند و تصویری زیبا را خلق می کنند. رنگ سبز در کنار آبی یا زرد نیز ترکیبی چشم نواز را خلق می کند که بهتر است سبز چمنی و سبز خردلی با آبی فیروزه ای کنار هم قرار بگیرند تا ترکیبی زیباتر خلق شود . اگر تمایل دارید ترکیبی  سرد از رنگ سبز بوجود آورید توصیه می کنیم سبز بسیار ملایم را در کنار سفید بکار ببرید. اما اگر قصد دارید ترکیبی گرم از رنگ سبز خلق کنید، بهتر است از طیف های تیره رنگ سبز در کنار رنگ قرمز ، قهوه ای و طلائی استفاده نمائید. هم چنین اگر شما از طرفدارن رنگ های روشن و شاد هستید به شما توصیه می کنیم رنگ سبز لیمویی را با نارنجی و بنفش کنار هم قرار دهید تا ترکیبی شاد و دوست داشتنی برایتان بوجود آید .

سبز رنگ آرامش و روستا،‌ رنگ درختان و چمنزار است. سبز روشن بهار و باروری را تداعی می‌کند و سبز پررنگ زنگار گرفتگی ، مالیخولیا واز هوش رفتگی را منتقل می‌کند. سبز سیر و نزدیک به یشمی سکوت عمیق یک جنگل انبوه کاج را به یاد می‌آورد.

خواص درمانى رنگ سبز

هر کدام از رنگ ها نه تنها تأثیر بسزایى در روان انسان دارد، بلکه معنا و مفهومى خاص براى خود دارند. به مناسبت فصل بهار و طبیعت سرسبز، رنگ سبز را جهت بررسى روانشناختى برگزیده ایم. رنگ سبز از رنگ هاى فرعى است که از ترکیب دو رنگ زرد و آبى به وجود مى آید.
در اسطوره هاى سلتیک مرد سبز، خداى بارورى محسوب مى شود. رنگ سبز متمایل به آبى مظهر انعطاف پذیرى در هدف و خواسته است که شامل این خصوصیات مى باشد:
تمرکز، شکیبایى، استقلال، انحصارطلبى، دفاع، ثبات قدمى و استقامت. جنبه هاى مؤثر عاطفى و روحى افرادى که رنگ سبز را به عنوان رنگ مورد علاقه شان انتخاب مى کنند، عبارت است از مقاومت و کله شقى و خود مثبت بینى. انتخاب و علاقه به رنگ سبز دلالت بر «کشش هدف و خواسته» دارد و با اتکاى به آن، فرد با وجود تمام مشکلات و موانع بر هدف خود پافشارى مى کند. رنگ سبز مفرح و نشاط آور مى باشد و براى کسانى که زیاد کار مى کنند رنگ هاى سبز ملایم مناسب است. رنگ سبز از نظر نمادى شباهت به درخت کاج داشته و حس چشائى رنگ سبز، طعم «گس» دارد، درک حسى آن سرسختى است و محتوى عاطفى آن غرور است (بنابراین زخم معده و سوء هاضمه معمولاً با نگرانى که فرد در مورد موقعیت و مقام و عدم موفقیت شخصى دارد، توام مى شود).
و اندام هاى مربوط به آن را ماهیچه هاى صاف بدن تشکیل مى دهد. شخصى که رنگ سبز را به عنوان اولین رنگ مورد علاقه اش انتخاب مى کند مایل است که عقاید خویش را به کرسى بنشاند و خود را به عنوان نماینده اصول اساسى و تغییرناپذیر معرفى نماید. در نتیجه براى خود مقام بلندى را قائل است و مى خواهد که خود را محور قرار داده و تلاش در ارشاد و رهبرى دیگران دارد. قادر به تأثیرگذاردن در محیط پیرامون خویش است!
و نیازمند شناخته شدن و تثبیت و داراى عقاید و راه و رسم خاص خود است. اگر سرى به بیمارستان ها بزنید، جراحان و پزشکان را در اتاق عمل جراحى مى بینید که از پوشاک و لوازم سبز استفاده مى کنند تا بدین وسیله موجب آرامش نسبى بیمار مضطرب را فراهم سازند.
کسى که رنگ سبز را دوست ندارد و طرد مى کند، نشان دهنده اضطراب ناشى از تنشى است که به دلیل عدم شناخت و درک صحیح او به وجود مى آید. از دست دادن قدرت، مقاومت و سرسختى، اضطرابى که ناشى است از، از دست دادن مقام و موقعیت و کاهش قدرت دفاعى، تمامى این موارد با یکدیگر ادغام شده و شخص ناموفق را به این نتیجه مى رساند که موانع و مشکلات زندگیش را به گردن دیگران بیندازد و برخوردى سرزنش آمیز و انتقادى با دیگران داشته باشد.
رنگ سبز، رنگ طراوت بخش و در عین حال، آرام کننده است، رنگ سبز فشار خون را کاهش مى دهد و خون و بافت ها را از میکروب پاک مى سازد.
اثرات فیزیکى سودمند رنگ سبز بر بى خوابى، اختلالات عمیق احساسى، دردهاى کمر، تحریک پذیرى و فشار خون بالا و بواسیر، بیمارى هاى آمیزشى، عصبانیت حاصل از بیمارى هاى کبدى و کلسیم است. تأثیر رنگ سبز بر احساسات عبارتند از تسکین بى خوابى، حملات خشم را کاهش مى دهد و فشار عصبى را آرام مى سازد. خوب است بدانید هنگامى که پل BLACK FRIAR لندن سبز رنگ شد، میزان خودکشى از بالاى این پل ۳۴ درصد کاهش یافت. براى استفاده از خواص درمانى رنگ سبز مى توانید از حوله و پوشاک سبز استفاده کنید، میوه ها و سبزیجات سبز رنگ بخورید، از ژله ها و کرم هاى سبزرنگ استفاده کنید، وسایل و لوازم اطراف خانه یا محیط کار و... را سبز انتخاب کنید و...
رنگ سبز نشانه اى از طبیعت و فطرت نباتات است. جنگل ها، مراتع، چمنزارها و گیاهان در سراسر عالم از بدو پیدایش کائنات مفتخرند که به رنگ سبز ملبس شده اند.

چگونه اتاق خواب را با رنگ سبز لیمویی دکوراسیون کنیم؟

سبز لیمویی نوعی سبز روشن است این رنگ رنگی پر جنب و جوش و شاد است و زمانی که در فضایی استفاده می شود احساس تازگی و سبکی می دهد. برای داشتن این رنگ زیبا در دکوراسیون اتاق خواب به بهترین نحو لازم است مراحل تکمیلی را انجام دهید که ما شما را با این مراحل در این مطلب آشنا می سازیم.

 1-جلوه دیوارهای سبز رنگ اتاق خواب خود را با رنگ های خنثی تر تکمیل نمایید. شما می توانید از رنگهای: کرم ، سفید ، قهوه ای مایل به زرد یا زرد کم رنگ در کنار رنگ سبز دیوار ها استفاده نمایید و طراوت و چالاکی از سبز روشن را به تعادل برسانید. استفاده از رنگی مانند نارنجی نیز می تواند جلوه زیبایی به دیوارهای سبز رنگ اتاق شما بدهد.

2-استفاده از نور طبیعی در دکوراسیون سبز رنگ اتاق بسیار لازم و حیاتی است زیرا اگر نور اتاق کم باشد سبز لیمویی اتاق شما ممکن است به سبز  نخودی مایل شود و جلوه دلخواه شما را نداشته باشد. استفاده از پرده های پارچه ظریف و نازک  برای پنجره ها اجازه می دهد تا در نور طبیعی راحت تر به داخل اتاق راه یابد و به همراه نور پردازی مصنوعی تکمیل گردد.

3-صرف نظر از چه سبک دکور ترجیحا از وسایلی از جنس شیشه شفاف و وسایل آینه ای در اتاق خوابی به رنگ سبز لیمویی استفاده کنید زیرا این کار می تواند فضا را درخشان تر نماید.

4-دیوار اصلی اتاق خواب خود را برجسته سازید. اصولا در اتاق خواب دیوار پشت تخت دیوار اصلی اتاق است زمانی که برای رنگ دیوار از رنگ سبز استفاده می کنید می توانید زیبایی جلوه این رنگ را چندین برابر کنید و یکی از راه ها برای اینکار برجسته سازی دیوار کانونی(اصلی ) اتاق خواب اجرای هنر پتینه روی زمنیه سبز رنگ آن دیوار است.

 5-تا می توانید از عناصر و متریال های طبیعی مانند چوب و انواع سنگ ها در دکوراسیون اتاق خواب خود استفاده نمایید زیرا در کنار رنگ سبز روشن که رنگی طبیعی است می تواند جلوه آرام بخشی را بوجود آورد.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که:

اگر از این رنگ متنفری حتما مشکلی داری.اگر در هدفهایتان شکست خورده اید چرا دیگران را شماتت می‌کنی؟

خودت را تنهاترین موجود روی زمین حس می‌کنی و با این شخصیتی که دارید دیگران حق دارند تنهایتان بگذارند.سعی کنید به جای خود خوری به کتابخانه بروید و در اجتماعات شرکت کنید و خودتان را از برج عاجی که ساخته اید بیرون بیندازید تا ببینید که دنیا با تمام بدی هایش چقدر باارزش است.
فیروزه ای: اسرارآمیز و پند ناپذیر
دوستداران این رنگ اسرارآمیز و احساساتی هستند و کارهای شخصی خود را به خوبی اداره می کنند. پشتکار دارند و با ثباتند و به نصایح دیگران در مورد کارهای خود کمتر توجه دارند. فیروزه ای معمولا رنگ مورد علاقه ی خانمها است.
سیاه:خوش ذوقی و ظرافت طبع
این رنگ برخلاف عقیده ی همگان رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است. اگر از دوستداران این رنگ هستید مسلماً به شخصیت اطرافیان خود احترام می گذارید و برای آن که دیگران را با ارزش و برجسته نشان دهید از هیچگونه کمکی به آنها دریغ نمی کنید و هرگز خود را به دیگران تحمیل نمی نمایید همچنین عقاید و نظریات دیگران را به آسانی می پذیرید.

روان‌شناسی رنگ سیاه
سیاه تمام نورها در طیف رنگ‌ها را جذب می‌کند.
سیاه معمولاً به عنوان نماد ترس یا شیطان مورد استفاده قرار می‌گیرد امّا به عنوان نشانگر قدرت نیز شناخته می‌شود. از رنگ سیاه برای نشان دادن شخصیت‌های خطرناک مثل دراکولا و یا جادوگران استفاده می‌شود.
رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ همچنین نشانگر غمگینی، جذابیت جنسی و رسمی بودن است.
در مصر قدیم، رنگ سیاه نشانگر زندگی و تولّد دوباره بود.
رنگ سیاه معمولاً به دلیل لاغر نشان دادن در نمایش‌های مد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که

فکر می‌کنید در دنیا بدی وجود ندارد.فکر می‌کنید بدبختی فقط افسانه است که به کره زمین ربطی ندارد.خودتان را کامل می‌دانید و سعی می‌کنید که اشتباه نکنید ولی اگر کردید هرگز اعتراف نخواهید نمود.

زرد:

رنگ زرد، رنگی گرم و شاد است.رنگ زرد به دلیل مقدار زیاد نوری که منعکس می‌کند، بیشتر از بقیه رنگ‌ها چشم را خسته می‌کند. استفاده از رنگ زرد برای پس زمینه کاغذ یا نمایشگر کامپیوتر می‌تواند باعث چشم درد یا در حالت‌های خاص از دست دادن بینایی گردد. رنگ زرد می‌تواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. با وجودی که رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد شناخته می‌شود اما بیشتر مردم در اتاق‌های زرد رنگ، هیجانشان را از دست می‌دهند و بچه‌ها نیز در اتاق‌های زرد رنگ بیشتر گریه می‌کنند. رنگ زرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن انسان می‌گردد.
چون رنگ زرد، از بقیه رنگ‌ها زودتر دیده می‌شود، بیشتر از بقیه مورد جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاثیرگذارترین رنگ روی ذهن آدمی است. تمامی فعالیت‌های ذهنی فرد به وسیله نیروی رنگ زرد به حرکت درمی‌آید.به وسیله رنگ زرد، خوش‌بینی و اعتماد به‌نفس را در فرد افزایش می‌یابد. سیستم عصبی، معده، روده‌ها، کلیه‌ها و تمامی جهاز هاضمه تحت‌تاثیر این رنگ قرار دارند و اگر ناراحتی در آنها ایجاد شود به وسیله رنگ زرد می‌توان آن را درمان نمود. رنگ زرد و زرد طلایی هم واکنش‌های فرد را در رابطه با زندگی وهم تصورات خوش بینانه در انسان را تقویت می‌بخشند.
نور خورشید زرداست ونشانه، گرمی، خوشی، نامردی، ترسویی و حسادت در تجارت از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است. زرد باعث افزایش تمرکز شده، سوخت و ساز را زیاد می‌کند و سخت‌ترین رنگ برای چشم‌هاست.
سر و کار داشتن با رنگ زرد به ما کمک می‌کند تا به مجهولات و اختلافات وجودمان پی ببریم. رنگ زرد احساسات انسان را زیر و رو می‌کند و انسان از اندوه آزاد می‌شود، رنگ زرد افکاری را به انسان القاء می‌کند که بیشترین تاثیر را بر نیروی خود درمانی فرد می‌گذارد. فعال شدن این نیرو مانند آن است که در درون انسان انرژی نهفته عظیمی ‌یک‌باره آزاد شود.
برای از بین بردن ناملایمات و یاس و ناامیدی رنگ زرد مفید واقع می‌شود زیرا نیروی رنگ زرد به فرد امیدواری به زندگی و نیروی زیستن می‌بخشد. به وسیله رنگ زرد، خوش‌بینی و اعتماد به نفس را در خود افزایش می‌دهد. سیستم عصبی معده، روده‌ها، کلیه‌ها و تمامی ‌جهاز‌هاضمه تحت تاثیر این رنگ قرار دارند و اگر ناراحتی در آنها ایجاد شود به وسیله رنگ زرد می‌توان آن را درمان نمود.

رنگ زرد با ویژگی گرم و با نیروی گریز از مرکز سمبل روح است و عنصر متعلق به این رنگ ، هواست . زرد کار سیستم عصبی را هماهنگ می کند. باعث شفافی پوست می شود ضد افسردگی است و تمرکز را قوی می کند. این رنگ به دلیل نور و طول موجی که دارد، به عنوان رنگ ارتباط بین انسان ها و راه چاره یی برای فرار از گوشه گیری مطرح است .
سر و کار داشتن با رنگ زرد به ما کمک می کند تا به مجهولات و اختلالات وجودمان پی ببریم . ونسان ونگوگ از جمله نقاشانی است که علایم شیزوفرنی در وی وجود داشت . او بطور ناخودآگاه سعی می کرد با کاربرد بیشتر رنگ زرد در نقاشی هایش خود را درمان کند. رنگ زرد انسان را از اندوه آزاد می کند و گرمایی که در این رنگ وجود دارد تاثیر فوق العاده یی بر نشاط و تحرک می گذارد. رنگ زرد همچنین می تواند حالات زنانه را در ما چه مردان ، چه زنان تقویت کند.
    
زرد،رنگی است که تزلزل و عدم اطمینان را به دنبال دارد از این رو افراد خودخواه ، متعصب و عصبی نباید زیاد به رنگ زرد نگاه کنند. زرد در درمان افسردگی های عصبی به خوبی کارساز است و به عنوان ضدافسردگی به کار می رود. این رنگ را «خوراک اعصاب » نامیده اند بنابراین افراد پرجنب و جوش و عصبی که غده تیرویید پرکاری دارند و دچار حمله های عصبی می شوند نباید مدت طولانی در معرض این رنگ باشند. رنگ زرد در کارهایی که تفکر و خلاقیت در آنها نقش دارند، سودمند است . توصیه می شود به میز تحریرتان رنگ زرد بزنید. این رنگ همچنین فشار خون را بالا می برد و ضعف معده و کلیه را بهبود می بخشد.

زرد با شبکه خورشیدی در ارتباط است، که این نوربا هوش و ادراک ما ارتباط داردوتوانائیهای ذهنی وعقل و هوشیاری افراد را افزایش می دهد.

رنگ زرد در درمان روماتیسم و التهاب مفصل موثر است.

مکمل رنگ زرد رنگ بنفش است.

زرد، نورونها (سلولهای عصبی ) را فعال می‌کند و انرژی عضلات را افزایش می‌دهد.

اختلال در انرژی رنگ زرد در هر قسمت از بدن می‌تواند باعث فلج شدن یا کاهش توانایی حس و حرکت در آن عضو شود.

رنگ زرد همچنین بر روی دستگاه گوارش نیز موثر است و فعالیت غدد فوق کلیوی و قسمت چپ مغز را نیز افزایش می‌دهد.  رنگ زرد بر روی اعصاب و مغز اثر خوبی دارد. زرد، محرک حرکت و بهبودی اعصاب است.

نور زرد به اعصاب نیرو می‌بخشد و مغز را نیرومند می‌کند. زرد یک اثر تحریک کننده، پاک کننده و برطرف کننده فشار بر روی کبد، روده ها و پوست دارد.

  زرد جریان خون را پاک می‌کند و فعالیت سیستم لنفاوی را افزایش می‌دهد. رنگ زرد فعالیت طحال را کاهش می‌دهد، مسهل و ضد صفرا و ضد تهوع است.  

آثار روانی:

رنگ زرد برای افراد افسرده و ملانکولیک ( نوعی افسردگی ) مفید است.

در گذشته رنگ زرد را به عنوان رنگ زندگی می‌شناختند.  و معتقد بودند که این رنگ، حالت خوشی، شادمانی و سبکی را ایجاد می‌کند. زرد، رنگ فهم و ادراک است.

نور زرد طلایی برای ذهن و بدن، سلامتی بخش است و می‌توان از رنگ زرد برای افزایش قدرت یادگیری در افراد استفاده کرد.  رنگ زرد بیشترین حساسیت را در بینایی ما دارد.  یا به عبارتی دیگر، چشمان ما نسبت به رنگ زرد از رنگهای دیگر حساس تر است.  رنگ زرد، اولین رنگی است که توجه انسان را به خود جلب می‌کند.

رنگ زرد، همچنین می‌تواند حالت اضطراب و تنش ذهنی را در انسان بدتر کند.

بیماریهایی که با رنگ زرد بهبودی می‌یابند :

زرد، ترکیبی از اشعه نور قرمز و سبز است.  این رنگ نیمی ‌از خصوصیات رنگ قرمز و نیمی ‌از خصوصیات رنگ سبز را به همراه خود دارد.

بنابراین هم می‌تواند باعث افزایش عملکرد سلولها و هم باعث بهبود سلولهای آسیب دیده شود.

نور زرد باعث کمتر شدن زمان سپری شده در هضم غذا در روده‌ها می‌شود. همچنین علاوه بر جریان غذا، جریان صفرا را نیز افزایش می‌دهد و اثر ضد صفرا را نیز دارا است. این اثر می‌تواند انگلها و کرمهای روده‌ای را ازبین ببرد.

رنگ زرد می‌تواند در افسردگی استفاده شود. زرد برای زندگی، یک رنگ بیداری و شور و شوق است.

رنگ زرد، اطمینان و خوش بینی را بیدار می‌کند و همچنین در درمان مشکلات گوارشی کمک کننده است.  این رنگ برای معده، روده و مثانه مفید است و در درمان بسیاری از سردردها موثر است. زرد به تنظیم شدن دستگاه گوارش کمک می‌کند.

رنگ زرد در درمان بیماریها و مشکلات زیر موثر است :

یبوست، دیابت، اختلالات گوارشی، اگزما، نفخ، فلج اندامها، کلیه‌ها، سوء هاضمه، کبد، افسردگی، خستگی، بی‌حسی اندامها، فلج‌پاها، روماتیسم و طحال.

رنگ زرد در بیماریهای زیر مضر است :

التهاب ، هذیان و  توهم، اسهال، تب، نورالژیا ( درد در عصبها )، هیجان بیش از حد، تپش قلب

عوارض رنگ زرد :

اگر کسی بیش از حد در معرض رنگ زرد قرار گیرد می‌تواند دچار بیش فعالی یا هیجان بیش از حد شود.

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که:

بسیار حساس و بدبین هستید و ازهر چیز بدیع و مدرن بدتان می‌اید و برایتان قابل هضم نیست که یک حکومت میلیون ها دلار خرج رفتن به کره ماه را بکند در حالی که کره زمین پر از انسان های مستحق کمک می‌باشند.مردم همیشه شما را اخمو و عصبانی می‌یابند.

سفید:

سفید سمبل پاکی ، پاک‌دامنی ،‌بی‌گناهی و صلح است. همچنین نشانه‌ای است برای مراکز بهداشتی ،‌بیمارستانها و زمستان. سفید رنگی است دوگانه ومی‌تواند رنگ یک سرویس بسیار با ارزش چینی یا رنگ ظرف کاغذی یک‌بار مصرف باشد . قدرت سفید را به عنوان یک رنگ کمکی دست کم نگیرید.

نور سفید ترکیبی از همه رنگ‌هاست که هنگام انعکاس دیده نمی‌شوند. اگر می‌خواهید برای اولین باردکوراسیون یا طراحی کنید، با سفید کردن دیوارها شروع نمایید و به‌تدریج رنگ‌های دیگر را در اطراف آن به کار ببرید

سیاه و سفید به دلیل تناقضی که ایجاد می‌کند، جلوه زیادی دارد؛ زرد و سفید احساس تازگی می‌دهد؛ قرمز و سفید حالت دریانوردی دارد و از نگاه به آبی و سفید خسته نخواهید شد

در کل می‌توانید سفید را با هر رنگی به کار ببرید و نتیجه رضایت بخشی داشته باشید. معروف بودن رنگ سفید هم به همین دلیل است

بیشتر سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و وسایل آن‌ها سفید است شاید به این دلیل که هر چیزی به سفید می‌آید یا این که زودتر تمیز شده، احساس پاکیزگی به ما می‌دهد 

سفید همه نور را منعکس می‌کند و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، به همین دلیل سقف‌ها را سفید می‌کنند

سفید در مناطق گرم احساس تازگی و خنکی می‌دهد. سفید رنگ خوبی برای پشت‌زمینه کارهای هنری است

سفید پاکیزگی، سادگی، ایمنی، امیدواری، خرسندی، معصومیت، خلوص، فردگرایی، روشنگری، آرمانگرایی، خوش‌بینی، سردی، تازگی، وسعت و گران‌قیمت بودن را تداعی می‌کند.

روان‌شناسی رنگ سفید
رنگ سفید، نماد معصومیت و پاکی است.
رنگ سفید می‌تواند در انسان احساس فضای بیشتر به وجود آورد.
رنگ سفید معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملاً به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید امَا خالی و سرد است. بیمارستان‌ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می‌کنند

اگر از این رنگ متنفرید می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که:

اگر شما از سفید متنفرید یا اگر هاله مغناطیسی دور بدنتان فاقد این رنگ است با عرض معذرت باید جنابعالی را دیوانه پنداشت

یک نکته ی رنگی :
توجه و علاقه شما به رنگها در طی زمان تغییر می کند به دلیل آن که خصوصیات اخلاقیتان نیز در سالیان دراز تغییر خواهد کرد. اما اگر در مورد رنگی ناگهان عقیده خود را عوض کنید به علت ضعف شما و یا به علت نیازتان به تغییر محیط است.